8. októbra 2019 sa v Martine uskutočnili aktivity v rámci 6. Svetového dňa trombózy (World Thrombosis Day (SDT)) na Slovensku. Udalosť bola tradične organizovaná pod záštitou Medzinárodnej spoločnosti pre hemostázu a trombózu (International Society on Thrombosis and Haemostasis (ISTH)), špecializovaným garantom na Slovensku bola Slovenská spoločnosť pre hemostázu a trombózu (SSHT, prezident spoločnosti prof. MUDr. Peter Kubisz, DrSc.) Slovenskej lekárskej spoločnosti (SLS) (Obrázok 1) v spoluprácisoSlovenskou angiologickou spoločnosťou (SAS, prezident spoločnosti doc. MUDr. Juraj Maďarič, PhD., MPH – pri jeho absencii zastúpený prof. MUDr. Vierou Štvrtinovou, PhD.) SLS.
![](https://ssht.sk/wp-content/uploads/2019/11/im1_tr6-1024x681.jpg)
Akcia bola tiež organizovaná pod záštitou Dekanky Jesseniovej lekárskej fakulty v Martine, Univerzity Komenského v Bratislave (JLF UK), prof. MUDr. Andrey Čalkovskej, DrSc. (Obrázok 2) a primátora mesta Martin prof. MUDr. Jána Danka, CSc.
![](https://ssht.sk/wp-content/uploads/2019/11/im2_tr6-1024x681.jpg)
Ako upozorňujú aj informácie v oficiálnych materiáloch kampane SDT, nanešťastie stále platí, že 1 zo 4 ľudí celosvetovo zomiera na komplikácie trombózy (1). Preto pri príležitosti výročia narodenia profesora Rudolfa Virchowa – lekára, ktorý významne prispel k opisu etiopatogenézy trombózy chcela organizujúca spoločnosť upozorniť na rizikové faktory a protrombotické klinické situácie, diagnostické a liečebné možnosti trombózy a najmä spôsoby prevencie venózneho tromboembolizmu (VTE).
Od 1. októbra 2019 boli v rôznych častiach mesta Martin umiestnené informačné citylighty podporujúce nadchádzajúci 6. SDT.
Okrem toho boli informácie o trombóze a 6. SDT dostupné v článkoch miestnych novín MY Turčianske noviny a na webovej stránke mesta Martin martin.sk.
Fakty o pripravovaných aktivitách a o život ohrozujúcom tromboembolizme boli opakovane vysielané počas denného programu Rádia Rebeca. Následne sa interview o udalostiach venovaných 6. SDT a problematike trombózy v tomto rádiu zúčastnila MUDr. Lucia Stančiaková, PhD. (Obrázok 3).
![](https://ssht.sk/wp-content/uploads/2019/11/im3_tr6_crop-1024x870.jpg)
MUDr. Tomáš Šimurda, PhD. diskutoval o rizikových faktoroch a základných údajoch o trombóze, ako aj o plánovaných aktivitách organizovaných pri príležitosti 6. SDT s ľuďmi z publika v rámci Dámskeho klubu v Rádiu a televízii Slovenska (RTVS) a TV Turiec (Obrázok 4).
![](https://ssht.sk/wp-content/uploads/2019/11/im4_tr6_r.jpg)
6. SDT je tiež prezentovaný aj na Facebooku.
Počas SDT mali ľudia možnosť pýtať sa a diskutovať o témach spojených s trombózou v informačných stánkoch pri vstupe do Univerzitnej nemocnice v Martine, v centre Martina a pred Slovenským komorným divadlom (Obrázok 5).
![](https://ssht.sk/wp-content/uploads/2019/11/im5_tr6.jpg)
Počas tohto dňa mali tiež miestni obyvatelia možnosť poradiť sa a konzultovať ich zdravotné problémy týkajúce sa tromboembolizmu vrátane jeho prevencie, symptómov, diagnostiky a liečby s lekármi Národného centra hemostázy a trombózy (NCHT) v Martine.
Potreba pohybu ako jednoduchej a dostupnej metódy prevencie trombózy bola zvýraznená vo forme rekreačného Behu proti trombóze so štartom blízko nákupného centra Galéria v Martine, podporovaná bývalým reprezentantom Slovenska v atletike Mgr. Pavlom Zemkom.
![](https://ssht.sk/wp-content/uploads/2019/11/im6_tr6.jpg)
Cvičenie v telocvični bola ďalšia z pohybových aktivít v rámci programu 6. SDT. Ľudia mali možnosť cvičiť v partnerských fitness centrách a zlepšovať ich fyzickú kondíciu v Mestskej plavárni Martin. Príklady efektívnych a jednoduchých cvičení boli ukázané aj starším ľuďom v miestnom Senior klube.
Obyvatelia mesta Martin si tiež mohli objednať jedlo pripravené podľa zdravého menu vo vybraných reštauráciách.
Seniori, ktorí sú súčasne študentmi „Univerzity tretieho veku“ JLF UK a študenti 7. Ročníka 8-ročného gymnázia Jozefa Lettricha v Martine si mohli vypočuť prednášky MUDr. Ivany Plameňovej, PhD., MBA o rizikových faktoroch a okolnostiach vývoja VTE, naučiť sa vyskúšať si poskytnutie prvej pomoci pri kardio-pulmo-cerebrálnej resuscitácii podľa rady profesionálnych inštruktorov (Obrázok 7-9).
![](https://ssht.sk/wp-content/uploads/2019/11/im7_tr6.jpg)
![](https://ssht.sk/wp-content/uploads/2019/11/im8_tr6.jpg)
![](https://ssht.sk/wp-content/uploads/2019/11/im9_tr6.jpg)
Príklad dôsledkov VTE na individuálny život človeka bol diskutovaný v interview s pacientom, u ktorého bol predtým diagnostikovaný VTE (Obrázok 10).
![](https://ssht.sk/wp-content/uploads/2019/11/im10_tr6.jpg)
Celodenný program so širokou škálou aktivít bol ukončený odborným programom pre lekárov, laboratórnych pracovníkov, farmaceutov a ďalších zdravotníckych zamestnancov v Hoteli Turiec v Martine vo forme konferencie.
Úvod konferencie patril príhovorom Dekanky JLF UK prof. MUDr. Andrey Čalkovskej, DrSc., ekonomického riaditeľa Univerzitnej nemocnice v Martine Ing. Stanislava Škorňu a Prezidenta SSHT prof. MUDr. Petra Kubisza, DrSc.
Prvá sekcia programu bola zložená z prezentácií kazuistík pacientov s krvácavou poruchou hemostázy, u ktorých sa vyvinula trombotická epizóda alebo pacientov s prejavmi trombózy a krvácania. Tieto prednášky boli považované za čiastočne kontroverzné, keďže celosvetovo existuje veľa publikácií o krvácavých komplikáciách liečby antitrombotickými liekmi, ale len niekoľko prípadov pacientov s krvácavou poruchou hemostázy a trombózou. Prednášajúcimi boli MUDr. Tomáš Šimurda, PhD., MUDr. Lucia Stančiaková, PhD. (obaja z Národného centra hemostázy a trombózy (NCHT), Martin, Slovenská republika), prof. MUDr. Viera Štvrtinová, PhD. (II. Interná klinika Lekárskej fakulty v Bratislave Univerzity Komenského v Bratislave, Prorektorka pre kvalitu Univerzity Komenského v Bratislave, Slovenská republika) a prof. MUDr. Jaroslav Malý, CSc. (IV. Interná hematologická klinika Lekárskej fakulty v Hradci Králové, Karlova Univerzita v Prahe, Česká republika) (Obrázok 11 a 12).
![](https://ssht.sk/wp-content/uploads/2019/11/im11_tr6-1024x681.jpg)
![](https://ssht.sk/wp-content/uploads/2019/11/im12_tr6-1024x681.jpg)
V sekcii zameranej na trombózu a trombofíliu doc. MUDr. Juraj Sokol, PhD. (NCHT, Martin, Slovenská republika) prezentoval prehľad genetiky syndrómu lepivých doštičiek a problematiku paroxyzmálnej nočnej hemoglobinúrie ako ďalšej možnej príčiny vzniku trombózy. MUDr. Lucia Stančiaková, PhD. (NCHT, Martin, Slovenská republika) prednášala o využití heparínu s nízkou molekulovou hmotnosťou u pacientok s rizikovou tehotnosťou.
Manažment pacientov liečených priamymi perorálnymi antikoagulanciami (direct oral anticoagulants – DOACs) bol témou prednášky doc. MUDr. Miroslavy Dobrotovej, PhD. (NCHT, Martin, Slovenská republika). Doc. MUDr. Mária Hulíková, PhD. (Ambulancia hemostázy a trombózy, Alpha Medical, s.r.o., Košice, Slovenská republika) diskutovala o komplikáciách užívania DOACs a MUDr. Juraj Chudej, PhD. (NCHT, Martin, Slovenská republika) o použití DOACs v manažmente VTE u pacientov s malignitou.
Možnosti zvrátenia účinku DOACs z neurologického pohľadu boli témou prednášky MUDr. Michala Kováčika (Liptovská nemocnica s poliklinikou MUDr. Ivana Stodolu, Liptovský Mikuláš, Slovenská republika). Doc. MUDr. Matej Samoš, PhD. a MUDr. Tomáš Bolek (obaja z I. Internej kliniky JLF UK a Univerzitnej nemocnice v Martine, Martin, Slovenská republika) diskutovali o vybraných otázkach liečby pacientov s nevalvulárnou fibriláciou predsiení liečených liekmi zo skupiny DOACs zo strany kardiológa.
Na záver odborného programu prednosta Kliniky hematológie a transfuziológie JLF UK a Univerzitnej nemocnice v Martine prof. MUDr. Ján Staško, PhD. poďakoval všetkým prítomným za účasť a súčasne ich pozval na 7. SDT, ktorý sa tradične uskutoční v októbri 2020 v Martine.
Literatúra:
1. World Thrombosis Day – Know the facts: know thrombosis [cit. 2019-10-29]. Dostupné na internete: http://www.worldthrombosisday.org/issue/thrombosis/